Digital Photograph Editing with Picasa


Dersin ilk bölümünde dijital fotoğrafçılık ve dijital fotoğraf makineleri hakkında genel bilgiler verilmektedir. Dijital fotoğraf makineleri kullanılarak fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedilmektedir. Fotoğrafların makineden bilgisayara aktarımı gösterilmektedir. Ayrıca çekilmiş fotoğrafların üzerinde işlem yapılmasına imkân tanıyan görüntü düzenleme programlarına yer verilmiştir. Bu programlardan Picasa görüntü düzenleme programının bilgisayara nasıl indirileceği ve kurulacağı anlatılmıştır.

Dersin ikinci bölümünde dijital fotoğrafla ilgili temel kavram ve işlemler yer almaktadır. Fotoğrafla ilgili temel kavramlar olan piksel, çözünürlük, anti-aliasing, interpolasyon gibi kavramlar açıklanmaktadır. Ayrıca Picasa görüntü düzenleme programı kullanılarak fotoğrafta gerekli düzeltmelerin yapılması ve görüntünün daha etkili hale getirilmesi için işlemler anlatılmaktadır.

Dersin son bölümünde fotoğraf yazıcıdan baskı alma ve Picasa görüntü düzenleme programı kullanılarak yapılabilen uygulamalara yer verilmektedir. Picasa görüntü düzenleme programı kullanılarak fotoğraf albümü ve değişik formatlarda ürünler (poster, fotoğraf kolajı, hediye cd’si vs.) oluşturulması gösterilmektedir.