Video recording techniques – wedding videos


Video üretmek için hem fotoğraf terimlerini hem de video terimlerini bilmek gerekir. Çünkü video birden fazla fotoğrafın arka arkaya getirilmesiyle oluşmuş göz yanılmasıdır. Video çekmek için bir kameraya ihtiyacınız vardır. Bu nedenle ilk olarak bu makinenin özelliklerini, neler yapabileceğini, neler yapamayacağını bilmek elzemdir. Bu nedenle ilk olarak kameranın üzerindeki tuşların ne işe yaradığını bilmek gerekmektedir.

Kamera tek başına video çekmeye yeterli değildir. Kamera kendisine ulaşan ışığı şekillendirir ve kaydeder. Bu ışığın kameraya düzgün bir biçimde geçebilmesi için ise lens gerekir. Lensler açılarına, ne kadar ışık alabildiklerine göre çeşitlere ayrılır. Her durumda işe yarayan bir lens yoktur. Farklı ihtiyaçlara ve farklı ortamlara göre farklı lenslerle çalışmak gerekir. Bu yüzden hangi lensin hangi durumlarda işe yarayacağı bilinmelidir.

Lensten gelen ışığı işleyen kamerada ise sensörün bu ışığın ne kadarını ne kadar sürede alacağını belirleyen özellikler mevcuttur. Bunlar shutter, ISO, gibi kavramlardır. Ayrıca sensöre gelen ışığın rengi, bu ışığın hangi çözünürlükte kaydedileceği gibi pek çok özellik de makineye bağlı özelliklerdir. Tıpkı lenslerde olduğu gibi, kameranın da neler yapıp neler yapamayacağını bilmek video üretmek için çok önemlidir.

Tüm bu teknik terimleri öğrendikten sonra bu bilgileri pekiştirmek için bu bilgileri düğün videosu yapımında kullanacağız. Hem bu bilgileri pratik yaparak pekiştirecek, hem de düğün videosunun yapılması gereken ve yapılmaması gerek ögeleri öğreneceğiz.