Introduction to 3D Modeling


 

Dersin ilk bölümünde 3 boyutlu modelleme ile ilgili genel bilgiler yer almakta ve derste anlatılan Tinkercad yazılımından bahsedilmektedir. Tinkercad internet tarayıcı üzerinden kullanılan ücretsiz başlangıç seviyesinde olan kullanıcılar için uygun bir yazılımdır.Tinkercad ile yazılımın sunduğu basit geometrik şekiller üzerinde değişiklikler ile modelleme yapılabilmektedir.

İkinci bölümde ilk olarak Tinkercad yazılımına üyelik işlemlerinin nasıl yapılacağından bahsedilmektedir. Tinkercad yazılımının arayüzünün tanıtımı ve yeni proje ve tasarım ortamı oluşturulması hakkında açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca oluşturulan tasarımın özelliklerinin nasıl değiştirileceğine yönelik açıklamalar verilmektedir.

Üçüncü bölümde Tinkercad yazılımının menüleri açıklanarak bu yazılım ile yapılabilecek temel işlemler aşamalı olarak gösterilmektedir. Geometrik şekillerin nasıl eklendiği ve üzerinde yapılabilecek değişikliklerden bahsedilmektedir. Örneğin sürükle-bırak, döndürme, boyut değiştirme, renk değiştirme gibi temel işlemlerin nasıl yapıldığı açıklanmaktadır. Son olarak geliştirilen tasarımın kaydedilmesi veya dışa aktarılması gösterilmektedir.

Son bölümde ise başkaları tarafından veya daha önce geliştirilen bir nesnenin tasarım ortamına aktarılması ve birden fazla geometrik şekil kullanılarak kendi geometrik şeklinin nasıl oluşturulabileceğine yönelik örnekler yer almaktadır. Ayrıca Tinkercad yazılımı ile yapabileceğiniz tasarım örnekleri gösterilerek yazılımla geliştirilebilecek tasarımlardan bahsedilecektir.