Introduction to Database - OpenOffice Base


Veri tabanları hayatımızı kolaylaştırmaktadır; örneğin şirket iletişim bilgilerini saklamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Veri tabanları yalnızca veri saklamaz; aynı zamanda pek çok veri üzerinde çalışırken kolaylık sağlamak açısından verileri düzenler. Belirli bir veriyi aramamız gerektiğinde, ne aradığımızı tam olarak bilmesek bile, veri tabanları sayesinde aradığımızı bulmak işimizi kolaylaştırır. Örneğin; yeni iş ortağımız için veri tabanı üzerinde arama yaptığımızda, sadece adresini bilmemiz yeterli olacaktır. Böylelikle adres bilgisi gibi herhangi bir ayrıntı sayesinde aradığımız diğer bilgilere ulaşım kolaylaşmış olacaktır.

Ayrıca, OpenOffice Base’deki veri tabanlarının son kullanıcılar için bir ara yüz bulunmaktadır, böylece kullanıcılar, OpenOffice Base kullanmayı bilmeleri gerekmemektedir. OpenOffice Base’le oluşturulmuş ara yüz son kullanıcının kullanmayı bilmek için eğitim almasına gerek kalmayacak şekilde kolay anlaşılır biçimde tasarlanmıştır. Böylece OpenOffice Base kullanarak kolaylıkla veri tabanı oluşturabilirsiniz ve iş arkadaşlarınız hiçbir sorun yaşamadan bu veri tabanını kullanabilirler.

Bunun yanı sıra, verileri ön tanımlı bir şekilde sunan formlar, raporlar ve nesneler bulunmaktadır. Verileri bu şekilde yapılandırdığımızda verilerimizi formlara dönüştürebilir ve sonunda da çeşitli raporlandırmalarla veri bütünlüğünü inceleyebiliriz. Örneğin; satış departmanı için bir OpenOffice Base veri tabanı yapılandırdığımızda kullanıcılar için oluşturduğumuz veri tabanlarına işlenecek çeşitli formlar düzenleyebilir ve bu formları istediğimiz dönemlerde rapor haline getirebilmekteyiz. Bir kişinin sizden bir veriyi kontrol etmek istediği zaman her defasında o veriyi bulmanız ve bütün hesaplamaları tekrar yapmanız gerektiğini düşünün. OpenOffice Base raporları olmadan bu işlem bir kâbusa dönüşürdü. Ayrıca oluşturduğumuz bu raporlar tek seferde oluşturulabilmekte ve ne zaman ihtiyaç duyulursa kullanılabilmektedir.