Movie Maker ile Video Düzenleme


Hiç kendi videonuzu kaydedip de bazı yerlerini kesmek, bazı efektler, başlık, açıklama yazısı ve jenerik eklemek istediğiniz oldu mu? Tek bir videoya dönüştürmek istediğiniz videolarınız var mı? Hiç fotoğraflarınızdan bir slayt gösterisi yaratıp bunu bir DVD diskine video olarak kaydetmek istediğiniz oldu mu?

 

Bunların ancak pahalı film stüdyolarında, pahalı donanımlar ve yazılımlarla mümkün olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Ancak, tüm bunları gerçekleştirmek için kullanılabilecek bazı ücretsiz basit araçlar mevcuttur. Bunlardan biri de Microsoft Movie Maker’dır.

 

Dersin birinci bölümünde; Microsoft Movie Maker yazılımı indirip kurmayı ve başlatmayı, Movie Maker ekranındaki öğeleri, Movie Maker ile çalışabileceğiniz video formatlarını, Movie Maker projesine video ve fotoğraf eklemeyi, nesnelerin yer aldığı film şeridini kullanmayı öğreneceksiniz.

 

İkinci bölümde; videoları bölme ve kırpma işlemleri gibi çok önemli değişiklikleri nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca, videoların başlama ve bitiş noktalarını ayarlamayı, film şeridindeki sahneleri seçmeyi, kopyalamayı ve taşımayı, bu sahneler arasına geçiş efektleri eklemeyi ve doğrudan sahneler üzerine görsel efektler eklemeyi de öğreneceksiniz.

 

Üçüncü bölümde; Movie Maker projesine müzik sesi ve anlatım sesi eklemeyi, bilgisayardan ses dosyası eklemeyi, sesi vurgu yoluyla değiştirmeyi, sesleri film şeridinde seçmeyi, kesmeyi, çoğaltmayı ve seslerin başlangıç-bitiş noktalarını belirlemeyi göreceksiniz.

 

Dördüncü ve son bölümde ise Movie Maker filminize nasıl metin ekleyeceğinizi, eklediğiniz metinleri değiştirmeyi, bu metinleri konumlandırmayı ve daha sonra görünümlerini özelleştirmeyi öğreneceksiniz.