Web Site WordPress


Bu ders dört bölüm olarak yapılandırılmıştır. Bu bölümler;

 • Bölüm 1: WordPress ile İlgili Temel Bilgiler

 • Bölüm 2: WordPress Gösterge Paneli ve Ayarlar

 • Bölüm 3: İçerik ile Çalışmak

 • Bölüm 4: Temalar ve Bileşenler

olarak sıralanmıştır.

WordPress, bir İçerik Yönetim Sistemidir. Yani teknik donanımı olmayan kullanıcıların web sitesi ekleme, düzenleme ve yönetmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir web uygulamasıdır. Birinci bölümde WordPress’in iki versiyonu olan Wordpress.org ve Wordpress.com arasındaki fark ele alınmıştır. Wordpress.org, WordPress web sitesinden yazılım indirilmesini ve web sunucusuna yüklenmesini gerektirir. Ayrıca, bir de alan adı almanız gerekir. WordPress.com ise bir alan adı veya web sunucusu hizmeti gerektirmeden internet tarayıcısı üzerinden http://wordpress.com/ adresine giderek bir web sitesi kurmanıza imkân verir. 

İkinci bölümde Gösterge Paneli yani WordPress yönetici alanının kontrol panelinin detayları ele alınmıştır. Blog yazısı yazma, sayfa oluşturma, bileşen ekleme, site ayarlarını değiştirme, hızlı taslaklar, istatistikler ve kullanıcı yorumlarının değerlendirilmesi gibi sık kullanılan seçenekler gösterge panelinde yer alır. Gösterge paneli, yönetici menü alanı ve modüller alanı olmak üzere iki ana kısımdan oluşur. Wordpress.com alan adınızın (site URL’si) sonuna /wp-admin ekleyerek gösterge paneline erişebilirsiniz.

Üçüncü bölümde içeriklerle çalışma konusu ele alınmıştır. WordPress’te iki temel içerik türü vardır: Blog yazıları ve Sayfalar. Blog yazıları, temelde sitenizde yayımlayabileceğiniz makalelerdir ve blog’unuzun ana sayfasında ters kronolojik sırada listelenen içeriklerdir. Uygun içerik yapısı oluşturmak ve blog yazılarını konularına göre düzenlemek için Kategoriler içinde gruplandırılabilirler. Sayfalar, “sıradan web sayfaları” olarak tanımlanabilir. Sabittirler ve “Hakkında”, “İletişim”, “Gizlilik Politikası” gibi içerikler için uygundurlar. Sayfalar, Kategoriler ile ilişkilendirilemez ve sayfalara Etiket atanamaz, doğaları gereği hiyerarşiktirler.

Üçüncü bölümde bu temalar ve bileşenler ele alınmıştır. WordPress’te, kodlama bilgisi gerekmeden, ana sayfanızı ve web sitenizin genel tarzını yenilemek için kolay bir yol olan temalar bulunur. Temalar web sitenizin sayfa tasarımını kolayca değiştirme imkânı sağlar. Wordpress.com’da 300’den fazla mevcut tema vardır. Bileşen; web sitenizin kenar çubuğuna ekleyebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz veya kaldırabileceğiniz içerik veya araçlara verilen isimdir. Bileşenler ile, hiçbir kodlama bilgisine sahip olmadan, sitenizin kenar çubuğundaki içeriği ayarlayabilir ve yayınlayabilirsiniz.