Website WordPress (2)


WordPress biriçerik yönetim sistemidir (Content Management System). WordPress’in iki versiyonu bulunmaktadır: Wordpress.org ve Wordpress.com. Her iki WordPress versiyonunda da ayarlar, içerik, yazı ekleme ve bölüm eklemek benzerdir.Wordpress.com internet üzerinden sunulan bir servis şeklinde çalışırken, WordPress.org tamamen ücretsiz web uygulamaları sunar. AncakWordpress.org’u kullanacaksanız, WordPress’i ağ sunucunuza nasıl indireceğinizi ve kuracağınızı bilmeniz gerekir. Wordpress.org ile Wordpress.com’da olan kısıtlamalar olmadan özel temalar yükleyebilir, eklenti kurabilir ve reklamları kaldırabilirsiniz.

Bu eğitimde gelişmiş ayarlardan biri olan kalıcı bağlantıları da ele alınmıştır. Kalıcı bağlantılar, WordPress siteniz üzerindeki bireysel blog yazınız veya sayfanızın kalıcı URL’leridir. Bunlar bir yazıyı veya sayfa konusu URL’den arama motorları ile aranmasını sağlar. Kalıcı bağlantıları nasıl değiştireceğinizi ve arama motorlarında üst sıralarda görünmek için olasılıkları nasıl artıracağınızı öğreneceksiniz.

WordPress’te yazı yazarken, görsel editör kullanılır. Görünüm yazıların yazılması için varsayılan moddur ve kelime işlemcisine benzer bir görünümde blog içeriğinizi kolayca oluşturmanızı, düzenlemenizi ve biçimlendirmenize imkân sağlayan yarı- WYSIWYG (What you see is what you get) içerik editörü sağlar. Görsel editörün iki görünüm formatı vardır: Görsel (varsayılan) ve Metin. Bir metin yazarken veya Görsel Editöre link eklerken, aslında sayfanıza veya yazınıza bir HTML ekliyorsunuz, ancak WordPress Görsel Editör bu HTML komutlarını gizler. Yazıları biçimlendirmek ve web sayfası içeriğini geliştirip daha fazla ziyaretçi çekmek için Metin Editörü ve HTML’yi nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. 

WordPress’te HTML görsel editör kullanmak, yazı veya sayfalara içerik eklemek için kullanışlı bir özellik olan kısa kodlardır. Kısa kodlar, bir yazı web sayfasında görüntülenirken farklı bir içerikle değiştirilen bir yazı girebildiğiniz özel etiketlerdir. Kısa kodlarla ses dosyalarını, galerileri, video dosyalarını yerleştirebilir ya da tek bir satırda normalde çok fazla kod gerektirecek nesneleri oluşturabilirsiniz. WordPress sayfası veya yazı oluştururken veya düzenlerken, yazı içeriğinizi artırmak için çok farklı medyayı kolayca ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki medya türlerini ekleyebilirsiniz; Resim, Ses, Video vb. Kısa kodları nasıl kullanacağınızı ve medya dosyalarını; ses ve video nasıl ekleyeceğinizi öğreneceksiniz. 

WordPress ile, herhangi bir kod bilmeksizin web sayfası düzenini değiştirebiliriz. Bu fonksiyonu WordPress temaları ile yaparız. Bu temalar web sayfanızda materyalin sunulması üzerinde kontrol sağlar. Worporess.com 370 mevcut tema sunarken, self-hosted WordPress.org, WordPress Tema dizini içinde daha fazla seçenek sunar. Bu temaları ayrıca çeşitli internet sitelerinden indirebilir veya kendiniz elle de yükleyebilirsiniz.

Gezinme menüleri mevcut site yapısının kullanıcılara gösterilmesidir. Bu menüler web sayfanızın farklı yerlerinde gezinmeye ve kullanıcıların bilgi bulmalarına yardımcı olur. Genellikle, bu menü, Temel menü olarak adlandırılır. Temel menü temaların bir site menüsü üzerinde birden fazla kullanılmasına imkân sağlar; örneğin başlık kısmında temel menü varken, sayfa altında da ikinci bir menü vardır. Kullanıcının menüleri kaydetmesini ve oluşturdukları menüler arasında gezinmelerini sağlar. Menü oluşturma ve değiştirmeyi, ayrıca, web sayfası ziyaretçileri için organize bir gezinme yapısı sunan en iyi menü tipi olan aşağı açılan menülerin nasıl yapılacağını da göreceksiniz.

WordPress temaları web sayfanızın düzenini belirler. Eklentiler ise WordPress özelliklerini ve fonksiyonlarını artırmak için kullanılan uzatılmış, küçük programlardır. Kelime anlamı ile bunları WordPress’e “ekliyorsunuz. Eklentileri bir web sayfasını genişletmek, örneğin bütün yazı ve sayfalarınıza sosyal paylaşım butonları eklemek, resimler eklemek veya web sayfanızı bir e-ticaret platformuna dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Eklentileri nasıl bulacağınızı, göstereceğinizi ve web sayfanızda nasıl çalıştıracağınızı öğreneceksiniz.