Preparing Images for Web Using GIMP


Resimler ile çalışmaya başlamak için, en yaygın resim formatlarıyla tanışmanız gerekir. Ne zaman ve nasıl belirli formatları kullanmanız gerektiğini bilerek, internetten indirilen veya bizzat yaratılan resimleri kolayca idare edebilir ve düzenleyebilirsiniz. GIMP’te resim düzenlemek için, önce programı resmi GIMP web sitesinden indirmeniz ve bilgisayarınızda kurmanız gerekir.

GIMP, resim projelerinin tamamını kaydetmek için XCF formatını kullanır böylece o çalışmaya devam etmek mümkün olur. XCF dosyaları resim görüntüleyici uygulamalarında veya web tarayıcılarında görüntülenemez, bu yüzden bitmiş resimler BMP veya JPG gibi standart bir formatta dışa aktarılmalıdır. 

GIMP çalışma alanındaki resimler, resmin kendisinden bağımsız olarak yeniden boyutlandırılabilir bir görünür alan olan tuvale yerleştirilir. Varsayılan olarak, tuval boyutu resmin boyutuna eşittir, ama bazı alanları saklamak veya resmi şeffaflık ile genişletmek ve orijinal resim oranlarını değiştirmek için yeniden boyutlandırabilirsiniz. Resim boyutu, Resmi Ölçekle komutunu kullanarak da kolayca değiştirilebilir.

Her resmin, olası tüm renklere karar veren belirlenmiş bir renk paleti vardır. Görüntü kipi; RGB’ye (gerçek renk), Gri ölçekliye (sadece gri) ve İndekslenmiş’e (belirli uygulamalar için kişiselleştirilmiş) değiştirilebilir. Ayrıca, resmin bazı alanları şeffaf olabilir ama bunları dışa aktarırken GIF ve PNG gibi şeffaflığı destekleyen formatlar kullanmanız gerekmektedir.

Bir nesneyi, herhangi bir şekilde taşımak, kopyalamak veya düzenlemek istediğinizi belirtmek için önce, renk benzerliği veya kolay fare sürüklemesine dayanan seçim araçlarını kullanarak istenen alanı seçmelisiniz. Resmin bazı alanlarını taşıdıktan veya kopyaladıktan sonra, havada yüzen bir seçim oluşturulacaktır bu da, sadece yapıştırılan alanda çalışmanızı sağlar. Ondan sonra resmin geri kalanında çalışmaya, seçimi resmin geri kalanıyla birleştirerek veya ondan yeni bir katman (ayrı bir resim bölümü) oluşturarak devam edilebilir. Katman kullanımı GIMP’te çalışmanızı geliştirir ve ayrıca bazen daha karışık resimler oluştururken kolaylık sağlar.