İşinizi İnternete taşıyarak müşteri portföyünüzü genişletebilir, sosyal medya araçları ile hedef kitlenize ulaşabilir, müşterileriniz ile iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

İnternette işinizi görünür hale getirmek, sosyal medya araçlarını işiniz için kullanmak gibi dijital ortamlarda pazarlama ve ticaret konularında çeşitli bilgilere sahip olmak istiyorsanız bu kategori altında yer alan dersleri incelemenizi öneririz. Bu dersler kapsamında işinizi internete taşıyarak çevrim içi reklam hazırlayabilir, sosyal medyada görünürlüğünüzü arttırabilir, arama motorlarında üst sırada yer alarak pazarlama konularında kendinizi ve firmanızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bu ders, web sitenizi arama motorlarında daha görünür kılarak, çevrim içi pazarlama çabalarınızın daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı olacak.

Bu derste, Arama Motoru Optimizasyonundan yani SEO’dan maksimum fayda sağlamanıza ve SEO performansınızı ölçmenize yardımcı olacak başlıca araçları – Google Search Console ve Google Analytics – kullanmayı öğreneceksiniz. Web siteniz için SEO’yu geliştirecek ileri düzey SEO tekniklerini (Google’ın web sitelerini neye göre sıraladığını, link oluşturmanın ne olduğunu ve arama motorları sonuç sayfalarında daha yüksek sıralamalar elde etmek için backlink’lerin nasıl oluşturulduğunu) göreceksiniz. Her boyuttaki işletmeler için marka farkındalığı oluşturmada, siteye ziyaretçi trafiği yönlendirmede ve SEO’yu arttırmada sosyal medyanın etkilerini öğreneceksiniz.

 

courseimage

Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik veya ücretli arama sonuçlarında web sitesinin sıralamasını yükseltmeye yarayan yöntemleri ele alır. Organik arama sonuçları; hiçbir ticari anlaşmaya bağlı değildir ve ilgili içerik, içeriğe işaret eden link yayma ve meta etiket ile diğer etiket özelliklerini web sayfasına dâhil ederek optimize etmeyle elde edilebilir. SEO iki kategoriye ayrılabilir: Site içi SEO ve Site Dışı SEO. Site içi SEO, web sitesinin, arama sonuçları sıralamasını etkileyen farklı kısımlarına (web sayfası içeriği, URL yapısı, heading etiketleri, görseller vs.) odaklanır. Site dışı SEO, iyileştirme için web sitesi dışında atılan adımlara (ilgi çekici içerik yaratma yoluyla diğer web siteleriyle ilişki kurma ve sosyal ağlarda ve internette içerik paylaşma) odaklanır.

SEO’yu geliştirmek için, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve onların işlevlerini anlamak gerekir. Arama motorlarının iki ana işlevi vardır: crawling ve indeksleme ile kullanıcıların aramaları sonucunda en ilgili görünen web sitelerinden oluşan sıralı bir liste sunma. Crawler’lar, robotlar ve XML site haritası gibi arama motorları işlevlerinin temel unsurlarını öğrenmek ve arama motorlarının medya içeriğini nasıl indesklediğini hatırlamak gereklidir.

courseimage

Örneğin, küçük işletmeniz için bir marka oluşturuyorsunuz video, e-posta ve sosyal medya gibi

ve mevcut dijital kanallarla yapacağınız çevrim içi reklamcılık kampanyasının başarılı olmasını

istiyorsunuz. Bir kişiden-çok kişiye ulaşan pazarlama yöntemini uygulamak istiyor ve yeni

müşteriler arasında marka farkındalığınızı artırmak istiyorsunuz. Ayrıca internetteki arama

motorlarında, arama sonuçlarında ilk sayfada görünmek istemez misiniz?

Günümüzde pek çok şirket, çevrim içi bir kitle oluşturmak için sosyal medyayı kullanıyor ve siz

sosyal medya stratejinizi en üst seviyeye getirmek için Facebook sayfanızı nasıl yönetmeniz

gerektiğini bilmiyor musunuz? Sosyal medya reklamlarının, geleneksel reklam yöntemlerinden

daha ucuz olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Bu derste, ihtiyaç duyduğunuz görüntüleme esaslı reklam, web sayfası yapısı ve analitikleri, SEO

(Search Engine Optimization/ Arama Motoru Optimizasyonu), Google AdWords ve Facebook,

Twitter, YouTube ve LinkedIn gibi kanallar üzerinden sosyal medya reklamcılığının nasıl

yapılacağı konuları ele alınmıştır. Ayrıca başarılı bir pazarlama kampanyasının temel unsurları

açıklanmıştır.

courseimage

e-ticaret

https://vimeo.com/179340483

Birinci bölümde e-ticaretin tanımı, önemi, türleri ve faydaları açıklanmıştır. E-ticaret için gerekli olan cihaz, internet, telefon, e-posta, servis ya da platform bileşenleri açıklanmıştır. E-ticaret yapma sürecinde ürün odağı belirleme, ürün yelpazesi belirleme, sipariş seçeneği ayarlama, ödeme seçeneği ayarlama, teslimat seçeneği ayarlama, reklam verme/tanıtım anlatılmıştır. E-ticarette dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir.

İkinci bölümde örnek iki e-ticaret platformu tanıtılmıştır. Daha sonra bu örneklerinden biri olan Gittigidiyor’da yapılacak temel işlemler (sahip olunması gerekenler, faydalanılacak servisler, ürün ekleme, sipariş alma, ürün gönderme, ücret alma, iade ve sipariş iptalinde yapılacaklar, fatura kesme, rapor alma) anlatılmıştır. Bu tür platformları kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Üçüncü bölümde örnek iki e-ticaret servisi (İdeasoft ve PrestaShop) tanıtılmıştır. Daha sonra bu örneklerde yapılacak temel işlemler (sahip olunması gerekenler, faydalanılacak servisler, ürün ekleme, sipariş alma, ürün gönderme, ücret alma, iade ve sipariş iptalinde yapılacaklar, fatura kesme, rapor alma) anlatılmıştır. Bu tür platformları kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

courseimage

https://vimeo.com/179340575
Dersin ilk bölümünde sosyal medyada pazarlama ile ilgili genel bilgilerden söz edilmektedir. Sosyal medyada pazarlama, sosyal ağlar üzerinden kişi, kurum, marka, ürün, hizmet ve olayların tanıtımı ve duyurulması amaçlı yapılan stratejiler ve faaliyetler olarak belirtilebilir. Sunulan ürün ya da hizmetin sosyal ağlar üzerinden markanın tanıtılması ve satışının yapılması, şirket ya da markanın bilinirliğinin arttırılması için kampanya, haber ya da etkinliklerin duyurulması pazarlama yöntemlerinden sayılır. Daha önceden e-mail pazarlama ya da web sitesi manşet reklamlar ile yapılan pazarlama son zamanlarda sosyal ağların yaygın kullanımı sebebiyle sosyal ağlarda pazarlamaya kaymıştır.  Yine bu bölümde sosyal medyanın avantajlarından da bahsedilmektedir. Son olarak birinci bölümde etkili bir sosyal medya stratejisi hazırlamanın adımları verilmiştir. Bunlar kısaca, sosyal medyada iş hedeflerini belirleme, hedef kitlenin özelliklerini tespit etme, sosyal medyada konumlandırma yapma, zaman planı, kaynak kullanım planı, sosyal medya takip araçlarını belirleme olarak isimlendirilmiştir. Bölüm sonunda bir uygulama yaptırılmaktadır.

İkinci bölümde sosyal medya platformlarından olan Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Youtube, Pinterest ve LinkedIn tanıtılarak önemli özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca Facebook, Twitter, Instagram, Youtube ve Pinterest’te hesap oluşturma, beğeni, yorum yapma, takipçi olma gibi bazı özellikleri detaylı şekilde gösterilmiştir. Bölüm içerisinde çeşitli etkileşimler olduğu gibi bölüm sonunda bir uygulama yaptırılmaktadır.

Üçüncü bölümde sosyal medyada pazarlama için kullanılabilecek 21 taktik verilmiştir. Bu taktiklerin oluşturulacak olan sayfalarda uygulanmasının sosyal medyada görünürlüğü arttırmada önemli katkıları olduğu bilinmektedir.

Dördüncü bölümde sosyal medya takip araçlarından ve çevrimiçi rakip analizinden bahsedilmektedir.  Sosyal medya takip araçları, sosyal platformlarda ürün, kişi ya da hizmetler hakkında yapılan paylaşımların takip edilmesidir. Diğer bir deyişle, sosyal medya takip araçları, hangi sosyal platformlarda markanızın konuşulduğu, ne sıklıkla konuşulduğu gibi verilere erişmenizi sağlar. Çevrim içi rakip analizi ise pazarda rakiplerinizin zayıf ve güçlü yönlerini belirlemek ve kullandıkları stratejileri değerlendirmek olarak belirtilebilir. Rakip analizi için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bunlar, rakip listesini oluşturmak, rakiplerinizin var olduğu sosyal medya platformlarını tespit etmek, neler paylaştıklarını takip etmek, paylaşım sıklıklarını tespit etmek, hedef kitlelerini incelemek ve yapılan kampanyaları incelemek olmalıdır. Rakiplerinizi kolaylıkla takip etmenizi sağlayacak birçok araç bulunmaktadır. Bunlardan Google Analytics, Alexa ve Facebook Insight (İstatistik) ücretsiz olarak hizmet sunanlardır. Bölüm içinde etkileşimli uygulamalar mevcuttur. Final sınavından sonra bu derste öğrenilenler hakkında bir uygulama yapılacaktır.

courseimage