Elektronik dünyasına hızlı bir adıma atarak mikrodenetleyiciler, Raspberry, Arduino gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu kategoride yer alan derslerimizi takip etmenizi öneririz. Temel elektronikten giyilebilir teknolojilere ve Raspberry uygulamalarından mikrodenetleyicilere kadar geniş bir yelpazede uygulamalar içeren dersler ile bu konularda bilgi ve beceri sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayar yazılım ve donanımının çalışma prensiplerini ve temel bilişim kavramlarının öğrenilmesini kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla üretilen Raspberry Pi geliştirilme amacının yanında başka amaçlarla da kullanılmaktadır. Kredi kartı boyutlarındaki bu güçlü bilgisayar özel amaçlı sunucu servisleri için kullanılabileceği gibi son zamanlarda çok popüler olan Nesnelerin İnterneti uygulamaları için de kullanılmaya uygundur.


Bu eğitimde Raspberry pi kullanarak ev yada iş yeri ağınızda düşük güç tüketen ancak tam kapasite ile hizmet verebilen bir sunucuyu nasıl kuracağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca Raspberry pi ve ona benzer başka donanım ürünleri üzerinde çalışmak üzere üretilen işletim sistemlerinden Raspbian ve Windows IoT Core işletim sistemlerini daha yakından tanıyarak örnek uygulamalar geliştireceksiniz. Bu işletim sistemlerinde kullanılabilecek yazılım geliştirme altyapılarını tanıyacaksınız.


Bu eğitimde öğreneceğiniz konular Raspberry Pi kullanarak geliştireceğiniz yazılım ve donanım ürünleri için en uygun işletim sisteminin seçiminde sizlere yardımcı olacaktır.


courseimage


Günümüzde bilgisayarlar eskiden olduğu gibi sadece bilişime dair ihtiyaçlarımızı karşılayan cihazlar olmaktan çıkarak artık fiziksel işler de yapmaya başlamışlardır. Kredi kartı kadar küçük bir boyutta olmasına rağmen sahip olduğu işlem gücü nedeniyle oldukça kullanışlı olan Raspberry Pi, genel amaçlı giriş çıkış portlarına sahip olması nedeniyle kontrol uygulamalarının yapılması için ideal bir bilgisayardır. Artık bilişim sektöründe akıllı cihazlar aşamasını takip eden, akıllı ve internete bağlı cihazlar aşaması da tamamlanmıştır. Yeni büyük aşama ise internete bağlanan bu akıllı cihazların bulundukları ortama dair bilgileri algılayıcılarla ölçen, bu bilgileri yayınlayan ve kendilerine bağlı olan mekanik sistemleri kontrol eden cihazların tasarlandığı aşamadır. Birbirleri ile de haberleşebilen bu cihazlar Nesnelerin İnterneti adı verilen büyük ve devrim niteliğindeki teknolojik gelişmenin temel unsurlarıdır.

Bu eğitimde öğreneceğiniz temel kavramlar ve pratik uygulamalar Raspberry Pi kullanarak Nesnelerin İnterneti teknolojisine bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır.


courseimage


Dersin ilk bölümünde sensörler hakkında kavramsal bilgiler verilmekte, sensör ve transducer(çevirici) arasındaki farklara değinilmektedir. Ayrıca kullanacağımız sensörü neye göre seçeceğimizi anlamamızı sağlayan sensör çeşitlerinden bahsedilmektedir. Sensör sınıflandırması, sensörlerin, algıladıkları büyüklüğe göre, çıkış büyüklüklerine göre ve enerji ihtiyaçlarına göre yapılmaktadır.

Dersin ikinci bölümünde ise Arduino mikrodenetleyici kiti kullanarak;

Sıcaklık sensörü ile sıcaklık ölçer yapımı

Mesafe sensörü ile araç park metre yapımı

Harekete duyarlı alarm sistemi yapımı

konularında uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamaları yaparken sensör seçimi, sensör bağlantısı, Arduino IDE’mize harici kütüphane ekleme, verilerin okunması ve sonuçların planladığımız şekilde kullanılması konuları incelenmiştir.


courseimage


Daha önce Mikrodenetleyicilere Giriş dersinde öğrendiğiniz bilgiler ile beraber, artık Mikrodenetleyiciler ile biraz daha farklı uygulamalar yapmaya hazırsınız.

Bir bilgisayarın olmazsa olmaz bileşenleri olan klavye ve fare gibi mikrodenetleyicilerin de kendilerine özgü bileşenleri vardır. Bu bileşenleri kullanabilmek için mikrodenetleyiciler üzerinde arayüzler bulunmaktadır. Arayüzler sayesinde bir voltajı okuyabilir, bu voltajı anlamlandırarak mikrodenetleyiciyle, çevre birimlerini haberleştirebilir, bir motora komut verebilir, ekrana yazı yazdırabilir veya kablosuz veri aktarabilirsiniz.

Bu arayüzler, hem yazılımsal hem de donanımsal olarak belirli kurallar çerçevesinde kullanılabilmektedir. Bu dersimizde, basit arayüzlerin kullanımını ve onlar ile neler yapılabileceğini uygulamalı olarak öğreneceksiniz.


courseimage


Dersin ilk bölümünde robotik ile ilgili temel bilgiler verilmektedir. Robotların çalışma prensipleri ve robotlarda kullanılan eyleyiciler ve algılayıcılar açıklanmaktadır. Farklı eyleyici çeşitleri anlatılarak, hareket sağlayıcı eyleyiciler, ses üreten eyleyiciler ve ışık üreten eyleyicilere örnekler verilmektedir. Ayrıca, sayısal ve analog algılayıcı çeşitlerinin çalışma prensipleri anlatılarak ve örnekleri sağlanmaktadır. Son olarak, robotların farklı sektörlerdeki kullanım alanları açıklanarak, örnekler verilmektedir.

Dersin ikinci bölümüne algoritma ve programlama kavramları ile giriş yapılmaktadır. Algoritma oluşturmada kullanılan terimler ve algoritma akış şemasının nasıl çizildiği anlatılmakta ve algoritmanın robotikte nasıl kullanıldığını açıklanmaktadır. RS iDea ve RS iDeaSim programları arayüzleri ve nasıl kullanıldığı anlatılmaktadır. Ayrıca, geliştirilen uygulamaların Gerçek robot kitinde (O-Bot) üzerinde nasıl çalıştırılacağı gösterilecektir.

Dersin son bölümünde ise, farklı eyleyici & üretici ve algılayıcı komutlarını kullanan robotik uygulamaları örneklerle birlikte açıklanmaktadır.Ayrıca, KOBİ’lerin uygulayacağı örnek fikirler verilecektir.courseimage


Bilgisayarlar günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır. Yakın geçmişte sadece masaüstü yada notebook şeklindeki bilgisayarlar evlerimizde ve ofislerde oyun oynadığımız, doküman yazdığımız yada e-posta alıp gönderdiğimiz araçlarken, mobil teknolojilerin de gelişmesiyle her an yanımızda taşıdığımız araçlar haline geldi. Farkında olsak da olmasak da bilgisayarlar günlük hayatımızın başka alanlarında da gittikçe daha fazla kullanım alanı buluyorlar.

Artık bu cihazların sadece kullanıcısı olmak yeterli değil. Bu cihazların çalışma prensiplerini ve kullandığı teknolojileri öğrenmek zorunluluğu doğmuştur. Böylece bu cihazlar üzerinde çalışacak yeni yazılımlar üretmek, yeni donanım ürünleri geliştirmek ve katma değeri yüksek ürünler geliştirecek potansiyele ulaşarak hem iç hem de dış ticarette rekabet edebilir konuma gelmek gerekmektedir.

Bu derste tam da bu amaçla yani bilgisayar eğitimini yaygınlaştırmak ve yazılım ve donanım ürünlerinin prototiplerini geliştirmeyi kolaylaştırarak eğitime destek olmak amacıyla üretilen minik bilgisayar Raspberry Pi’ı tanıyacak ve çalışma prensiplerini öğreneceksiniz.

Bu eğitimde öğreneceğiniz konular cep telefonlarımızdan, araç bilgisayarlarına, akıllı saatlerden otomatik iklimlendirme sistemlerine kadar her alanda çalışan bilgisayarları daha iyi tanımanızı sağlayacak. Yenilikçi fikirler ve ürünler geliştirebilmeniz için size bir altyapı sunacaktır. 


courseimage

Günümüzde elektronik cihazlar günlük hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız tabletlerimiz gibi elektronik cihazlar hayatımızın her anında elimizden hiç düşürmediğimiz yardımcılarımız haline gelmiştir. Eskiden hayal bile edemediğimiz bir çok teknolojik kolaylık elektronik endüstrisi sayesinde artık sıradan şeylere dönüşmektedir. Baş döndürücü bir hızla gelişen elektronik teknolojisi sayesinde artık kol saatlerimiz bile zaman gösteren basit bir araç olmaktan çıkıp birçok faydalı özelliğe sahip birer bilgisayara dönüşmüştür.

Peki bu inanılmaz gelişmelerin arkasında yatan elektronik teknolojisinin temel prensipleri nelerdir? Sihirli birer kutu gibi duran bu cihazların çalışmasını ve hayatımızı bu kadar kolaylaştırmasını sağlayan teknolojiyi hiç merak ettiniz mi?

İşte bu derste sizlere bunca sihirli gelişmenin mümkün olmasını sağlayan elektronik teknolojisinin temel ilkelerini tanıtacağız. Elektronik devre elemanlarının çalışma prensiplerini gösterecek ve devre tasarımına adım atmanızı sağlayacağız. Edindiğiniz bilgileri kullanarak elektronik devreler kuracak ve devre prototipleri geliştirme yöntemlerini öğreneceksiniz.

Sizleri Elektronik dünyasına yapacağımız bu yolculuğa katılarak pratik bilgiler kazanmaya davet ediyoruz.


courseimage

https://vimeo.com/179340522

Dersin ilk bölümünde mikrodenetleyicilerin kullanım sahası ile ilgili genel bilgiler verilmekte ve derste anlatılan Arduino kartlarından genel olarak bahsedilmektedir. Arduino kartları ile yapılabilecek uygulamaların pek çok yönleri mevcuttur. Ayrıca Arduino kartı satın alınabilecek siteler mevcuttur. Kartınızın üzerine birçok Shield takıp değişik programlama amaçları için kullanabilirsiniz. (Bu ders başlangıç aşaması olduğu için Shield ve kütüphane kullanımı ayrıntılı olarak açıklanmamıştır.)

Dersin ikinci bölümünde bir Arduino projesi geliştirebilmek için hangi adımların takip edilmesi gerektiği izah edilmiştir. Arduino IDE’nin Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerine nasıl kurulacağı anlatılmıştır. Deney malzemelerini tanıyan öğrenci aynı zamanda Arduino kartının nasıl test edileceğini öğrenmektedir. Son olarak kartın bilgisayar ile bağlantısı sağlanıp test edilmektedir. Bu noktada program aşamasına geçilmemektedir. Sadece karta ait geliştirme ortamının doğru bir şekilde yüklenip yüklenmediği sınanmaktadır. İkinci bölümün ikinci kısmında ise Arduino ile Program Geliştirme ör anlatılacaktır.

courseimage